Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
Co to jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych ?
Jest to rejestr, w którym są gromadzone i przetwarzane dane o osobach sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką – tzw. Beneficjent rzeczywisty.
Kto musi zgłaszać beneficjenta rzeczywistego?
Spółki:
- jawne,
- komandytowe,
- komandytowo-akcyjne,
- z ograniczoną odpowiedzialnością;
- proste spółki akcyjne (od 1 marca 2021 r.)
- akcyjne, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623).
Kim jest beneficjent rzeczywisty?
Jest to osoba fizyczna
- sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
- w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
W przypadku spółki – osoby prawnej, beneficjentem rzeczywistym jest:
- osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem spółki, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
- osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad spółką przez posiadanie w stosunku do niej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351), lub
- osoba fizyczna zajmująca wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w powyższych punktach oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Jak widać, nie jest to takie oczywiste, kto jest beneficjentem rzeczywistym i mogą pojawić się wątpliwości.
Na pomoc przychodzi nam Ministerstwo Finansów i na swoich stronach odpowiada na najczęściej zadawane pytania https://www.gov.pl/web/finanse/zgloszenie-informacji-do-centralnego-rejestru-beneficjentow-rzeczywistych
Uwaga
W przypadku ustalenia beneficjenta rzeczywistego spółka powinna przeanalizować wszystkie przesłanki zawarte w definicji beneficjenta rzeczywistego i ustalić każdą osobę fizyczną sprawującą bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę.
Kto dokonuje zgłoszenia?
Zgłoszenia dokonuje jedynie osoba uprawniona do reprezentacji spółki, zgodnie z zasadami reprezentacji przewidzianymi w Kodeksie Spółek Handlowych.
Jeżeli wymagana jest reprezentacja łączna, zgłoszenie musi być podpisane przez wszystkie osoby.
Kiedy należy dokonać zgłoszenia?
7 dni od dnia wpisu do KRS – przy zakładaniu spółki
7 dni od dnia zmiany danych w rejestrze
13 lipca 2021 r – dla spółek utworzonych przed 13 października 2019r.
Kary za nie dotrzymanie terminu?
Brak zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego w terminie wskazanym powyżej, może spowodować nałożenie na spółkę kary pieniężnej do wysokości 1 mln zł.
Jak dokonać zgłoszenia do Rejestru?
Zgłoszenie danych do CRBR jest bezpłatne i odbywa się wyłącznie elektronicznie na stronie rejestru CRBR. https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
Krok 1: Wejdź na stronę Rejestru i wybierz przycisk „Utwórz zgłoszenie”.
Krok 2 : Podaj NIP spółki i z rozwijanej listy wybierz formę organizacyjną (np. spółka komandytowa). Wybierz przycisk „Dalej”.
Krok 3: Wpisz datę zgłoszenia:
w przypadku nowych spółek będzie to data rejestracji w KRS
w przypadku spółek istniejących przed 13 października 2019 r. będzie to data przesłania zgłoszenia do CRBR.
Po wpisaniu daty zgłoszenia wybierz przycisk „Utwórz nowe zgłoszenie”.
Krok 4: Wypełnij formularz:
w części A - wpisz dane spółki, której dotyczy zgłoszenie: numer KRS, nazwę i aktualny adres siedziby;
w części B - wpisz dane beneficjenta rzeczywistego (beneficjentów rzeczywistych)
i reprezentanta spółki (reprezentantów spółki). Jeśli w spółce jest więcej niż jeden beneficjent lub reprezentant, dla każdej z tych osób stwórz osobny profil wybierając przycisk „Dodaj beneficjenta/reprezentanta”.
Profil każdej dodanej osoby musi zawierać podstawę wpisu, czyli określenie czy dodana osoba jest reprezentantem czy beneficjentem. Jeśli istnieje więcej niż jedna podstawa wpisu (np. osoba jest zarówno reprezentantem jak i udziałowcem spółki) opisz to, wybierając przycisk „Dodaj informacje o udziałach lub uprawnieniach beneficjenta/informację o reprezentacji”.
KROK 5: Zapisz formularz i sprawdź poprawność wszystkich wprowadzonych danych.
KROK 6: Podpisz zgłoszenie.
Zgłoszenie popisują osoby uprawnione do reprezentacji spółki na podstawie umowy spółki lub statutu. Formularz zgłoszenia przewiduje możliwość podpisanie zgłoszenia przez więcej niż jedną osobę.
Formularz podpiszesz:
Profilem Zaufanym – wybierz przycisk „Podpisz dokument”,
podpisem kwalifikowanym – wyeksportuj dane do pliku XML i podpisz za pomocą programu, który obsługuje twój podpis kwalifikowany. Tak podpisany formularz zaimportuj z powrotem do systemu Rejestru korzystając z przycisku „Wczytaj zgłoszenie” na stronie głównej Rejestru.
Prawidłowo podpisany formularz wyślij: wybierz kolejno przycisk „Wyślij” oraz „Akceptuj: - żeby potwierdzić wysyłkę. Po wysłaniu będziesz mógł pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru.
Krok 7: Dane z twojego wniosku po chwili pojawią się w Rejestrze. Jeżeli chcesz je sprawdzić wybierz przycisk „Wyszukaj” i znajdź spółkę po jej numerze NIP.
Żródło: podatki.gov.pl