Do końca stycznia każdego roku, pracodawca jest zobowiązany do poinformowania pracowników o tym, czy będzie tworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), czy też będzie wypłacał świadczenia urlopowe.
Musisz poinformować pracowników czy będziesz wypłacał świadczenia urlopowe czy takie świadczenia nie obowiązują w twojej firmie. |
Świadczenia urlopowe nie są wypłacane z ZFŚS, a co za tym idzie, należą się wszystkim pracownikom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
Warunkiem wypłaty takiego świadczenia jest udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (pamiętaj, że co najmniej jeden urlop powinien trwać 14 dni kalendarzowych zgodnie z Kodeksem Pracy).
Wysokość takiego świadczenia ustalana jest w oparciu przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Wysokość takiego świadczenia w roku 2019 wynosiła 1 229,30 dla całego etatu. Według projektu ustawy na rok 2020 planuje się zwiększyć wysokość odpisu do kwoty 1 550,26 zł.
Świadczenia urlopowe nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne pracowników. |
Świadczenie wypłacane jest w stałej wysokości. Ustala się je proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Nie ma dolnej granicy wysokości świadczenia, można je wypłacać w niższej wartości. Jest natomiast granica maksymalna, która stanowi równowartość odpisu na fundusz socjalny obowiązujący w danym roku kalendarzowym.
Prawo i wysokość świadczenia urlopowego nie jest w tej sytuacji uzależnione od sytuacji materialnej, rodzinnej czy zdrowotnej. Wypłata świadczenia urlopowego nie może być również uzależnione od stażu pracy.
Pracodawca powinien wypłacić świadczenie urlopowe nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu przez pracownika.
Jeśli pracodawca w danym roku będzie wypłacał kwotę świadczenia urlopowego niższą niż wysokość odpisu na fundusz socjalny, musi również do końca stycznia poinformować o tym wszystkich pracowników.