Ulga na złe długi – VAT

 

Tak zwana Ulga na złe długi, to możliwość korekty podatku w przypadku nieściągalnej wierzytelności.

Ulga na złe długi została określona w art. 89a i 89b ustawy o VAT. Stosowanie ulgi uzależnione jest od tego czy jesteśmy dłużnikiem czy też jesteśmy wierzycielem danej należności.

 

Wierzyciel

Po stronie wierzyciela stosowanie ulgi na złe długi ma charakter dobrowolny. Jak czytamy w przepisach podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

 

Co to znaczy, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona?

 

Odpowiedz na to pytanie jest w art. 89a ust 1a

„Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.”

 

Czyli, jeżeli w ciągu 90 dni wierzytelność nie zostanie nam zapłacona to możemy dokonać korekty podatku naliczonego za ten okres, w którym doszło do uprawdopodobnienia nieściągalności.

Są też pewne warunki jakie musza wystąpić aby można było dokonać korekty, a są to:

1.       wierzytelność nie może zostać uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres (art. 89a ust.3);

2.       dostawa towarów lub wykonana usługa jest dokonana na rzecz podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji (art. 89a ust.2 pkt 1);

3.       na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, :

a.       wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

b.       dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji (art. 89a ust.2 pkt 3);

4.       od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona (art. 89a ust.2 pkt 5).

Jeżeli w terminie późniejszym, już po złożeniu korekty, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, należy dokonać zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres w którym czynność ta miała miejsce.  W przypadku częściowego uregulowania, podstawę i podatek zwiększa się w tej części.

 

Jeżeli wierzyciel zdecyduje się na skorzystanie z ulgi i skoryguje podstawę opodatkowania i podatek należy jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego wraz z podaniem kwoty korekty oraz danych dłużnika.

 

Co ważne, wierzyciel nie musi w żaden sposób informować dłużnika, że zamierza skorzystać z ulgi. Korzystając z ulgi, składa „donos” na dłużnika do Naczelnika Urzędu Skarbowego, aby ten sprawdził czy dłużnik postąpił tak jak wymagają od niego przepisy.

 

Dłużnik

 

Dłużnik, który nie reguluje swojego zobowiązania powyżej 90 dni od terminu płatności określonego na fakturze, musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury (art. 89b ust.1). Korekty tej dokonuje w okresie w którym upłynął termin 90 dni.

Oczywiście jak dłużnik ureguluje w całości lub tylko częściowo swoje zobowiązanie to w całości lub w tej części nie musi dokonywać korekty podatku.

Jeżeli już dokonano korekty, a zapłata zobowiązania nastąpi w następnych okresach, to dłużnik ma na nowo możliwość odzyskania wcześniej skorygowanego podatku. Korekty wstecznej dokonuje w okresie w którym uregulował swoje zobowiązanie.

Jeżeli dłużnik jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji, dłużnik nie musi dokonywać korekty.

AMS Audytor sp. z o.o.
ul. W. Łukasińskiego 25
05-820 Piastów

e-mail: biuro@amsaudytor.pl

NIP: 9512469526
Sąd rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
pod nr KRS: 0000749309
REGON: 381328136
kapitał zakładowy 9 000,00 zł

Jesteśmy wpisani na listę Firm Audytorskich przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów pod numerem 4218.