Samochód ciężarowy, a prawo do odliczenia VAT

Powszechnie wiadomo, że od samochodów ciężarowych podatnik ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT zawartego na fakturze zakupu, jak również od paliwa i wszelkich innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu ciężarowego.

Czy na pewno?

Przykład:
Podatnik zakupił używany samochód typu kombivan (np. Citroen Berlingo) z wpisem w dowodzie rejestracyjnym w pozycji rodzaj pojazdu „Samochód Ciężarowy”. Dokonał odliczenia podatku VAT w 100% i od paliwa również odlicza VAT w wysokości jaka widnieje na fakturze. 

Czy postąpił prawidłowo?

Może się okazać, że nie.

Jak stanowi ustawa od podatku od towarów i usług w art. 86a ust.4 pkt 2 za pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, a od tylko takich można odliczać 100% podatku, uznajemy samochody jeżeli konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

 

Ważne
Sam wpis w dowodzie rejestracyjnym Samochód ciężarowy nie uprawnia do dokonania odliczenia VAT w pełnej wysokości

Można też prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, ale o takiej możliwości będzie oddzielny wpis.

Jakie samochody pozwalają odliczyć pełny VAT?

Trzeba twierdząco odpowiedzieć na pytanie: czy są to pojazdy których:

- użycie do celów prywatnych jest nieistotne, lub

- konstrukcja ich wyklucza użycie do celów prywatnych.

Ustawa od podatku od towarów i usług wyróżnia trzy rodzaje takich pojazdów:

  1. Pojazdy samochodowe z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części ładunkowej ścianą lub trwałą przegrodą:
    - wielozadaniowy van według przepisów o ruchy drogowym, lub
    - otwartą częścią  przeznaczoną do przewozu ładunków.

  2. Pojazdy samochodowe z jednym rzędem siedzeń i nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

  3. Pojazdy specjalne:
    a) agregat elektryczny/spawalniczy,
    b) do prac wiertniczych,
    c) koparka, koparko-spycharka,
    d) ładowarka,
    e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
    f) żuraw samochodowy,
    - jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

 

Badanie techniczne samochodu

Aby stwierdzić czy dany pojazd jest jednym z pojazdów o których mowa powyżej należy udać się do okręgowej stacji diagnostycznej i dokonać dodatkowego badania technicznego potwierdzającego spełnienie wymogów pozwalających na pełne odliczenie VAT. Po otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia należy dokonać wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Spełnienie tych wymogów dopiero pozwala na pełne odliczenie podatku VAT.

 

Ważne
Pamiętaj o badaniu technicznym pojazdu VAT-1; VAT-2; VAT-3 z wpisem do dowodu rejestracyjnego

Samochód z leasingu, a badanie techniczne.

Zakup samochodu w leasingu nie zwalnia od dokonania dodatkowego badania technicznego umożliwiającego pełne odliczenie podatku VAT. Przed dokonaniem wpisu w dowodzie rejestracyjnym należy jednak skontaktować się z firmą leasingową i zmian dokonać w porozumieniu z leasingodawcą.

Kiedy należy dokonać badanie techniczne?

Ustawa od podatku od towarów i usług nie wskazuje terminu. Mimo to brak takiego badania może mieć konsekwencje podczas kontroli lub nawet podczas czynności sprawdzających przez Urząd Skarbowy. Urzędy Skarbowe stoją na stanowisku, że wpis w dowodzie rejestracyjnym musi być zrobiony przed terminem złożenia deklaracji VAT za okres w którym dokonano pierwszego pełnego odliczenia podatku VAT (interpretacja US z 6 lipca 2018 r. 0112-KDIL1-3.4012.309.2018.1.IT).

Dlatego bardzo ważne jest uzyskanie wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

W przypadku sporu z Urzędem Skarbowym możemy liczyć na przychylność Sądów. Sądy uważają, że wystarczy jedynie spełnienie określonych cech konstrukcyjnych pojazdu, które to potwierdzają badania techniczne. Badanie techniczne jest jedynie wymogiem formalnym i dowodowym. (Wyrok Sądu Administracyjnego z 7 czerwca 2018 r. sygn. akt I FSK 965/16)

Pamiętajmy jednak, że możemy uniknąć sporów z Urzędem Skarbowym i dokonać wpisów wcześniej. Spór z Urzędem Skarbowym jest długotrwały i kosztowny.

Wysokość odliczenie VAT od motocykla, hulajnogi czy quada.

A co w przypadku zakupu motocykla hulajnogi lub qada? Jak powszechnie wiadomo nie są to samochody osobowe i wydawać się  by mogło, że można odliczać pełną wartość podatku VAT.

Niestety nie można. Ustawa o VAT używa określenia pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. W ustawie o ruchu drogowym definicja pojazdu samochodowego jest następująca:

pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Jeżeli więc motocykl, czy też qaud rozwija prędkość przekraczającą 25 km/h odliczamy jedynie 50 % podatku VAT.

Od hulajnogi można odliczyć 100% podatku, gdyż hulajnogi mają ograniczenie prędkości do 25 km/h.

 

Samochód powyżej 3,5 tony

Samochody o masie powyżej 3,5 tony oraz samochody konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą nie musza dokonywać dodatkowych badań technicznych. Przysługuje pełne odliczenie podatku VAT.

AMS Audytor sp. z o.o.
ul. W. Łukasińskiego 25
05-820 Piastów

e-mail: biuro@amsaudytor.pl

NIP: 9512469526
Sąd rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
pod nr KRS: 0000749309
REGON: 381328136
kapitał zakładowy 9 000,00 zł

Jesteśmy wpisani na listę Firm Audytorskich przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów pod numerem 4218.